5 Haziran 2013 Çarşamba

Direniş.

Merhaba,

Bu günkü yazım belki bir çok insan için can sıkıcı olacak veya daha başlığı görür görmez bloğumu takibi bırakacak vs. Açıkçası bunların hiçbiri umrumda değil. Zaten bloğu açmamın amacı kendi zevklerimi,hayatımda yaşadığım olayları vs anlatmaktı. Genel olarak kozmetikten hoşlandığım için şimdiye kadar hep kozmetik ürünleri ve bunlarla ilgili tanıtımları gördünüz. Ama bu gün Taksim Gezi Parkı ile ilgili kendi görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle Taksim Gezi Parkı olayı ilk başladığı zamanlarda taksim gezi parkı olayıydı. 100-200 artık kaç kişidir bilmem orada oturup oradaki ağaçların kesilmemesi için eylem yaparken taksim gezi parkı olayıydı.
Peki bu olay nasıl Taksim Gezi Parkından çıkı ve bir çok şehirde desteklenen, İnsanların akşam saat 9 dediğinde tencere tavaları ile camlardan sarkıp protesto ettiği, hemen hemen tüm dünya tarafından desteklenen bir eylem haline geldi ?

Ben orda değildim ama twitterdan ve facebooktan sürekli olayları takip ediyordum. Herşey sabah orada oturmuş eylem yapan insanların saatin 5inde biber gazına maruz kalması ile başladı. Oraya buraya kaçıştı insanlar. Çadırlar toplandı yakıldı. Tüm bunların üzerine imdat çağrıları yayınlanmaya başladı twitterdan. Bunları duyan bazı kişiler belki bu taksim gezi parkı olayı destekçisi veya değil orasını bilemem hemen yardımlarına koşunca polis şiddeti dahada arttırdı. Polis şiddeti arttırdıkça yardıma giden insanların sayısı çoğaldı ve ordaki az sayıdaki kişi oldu sana binlerce kişi. Herkes farklı bir şeyi protesto etmek için oraya geldi. Kimisi içki yasağını protesto için gitti, kimisi medyanın suskunluğuna tepki olarak, kimisi özgürlüğünün kısıtlandığını düşünerek, kimisi başka bir şey. Daha sonra sn. başbakanımız bir takım açıklamalarda bulundu. Sarf etmiş olduğu bazı sözler mesela 2 ayyaş, birkaç çapulcu vb. bu kalabaığın tepkisini dahada arttırdı. Tepkisini arttırdı dediysem de sadece direnişlerine daha fazla kişiyle devam ettiler.

İnsanlar orda eylemin en zor zamanlarında birbirlerine destek oldular. Yaralılar camilere, okullara sığındı. Sonrasında dediler camide içki içtiler. Sizin hiç aklınız alıyormu orda herkes can çekişiyor, biber gazından zar zor nefes alıyor, sığınacak bir yer arıyor. O telaşın kaçma , sığınma çabasının arasında bir de içki içsinler. Üstelik Camide.

Tabiki bu kadar insan arasında provakatörler de çıkmayacak değil. Provakatörlere mümkün olduğunca engel olunmaya çalışılıyor.İnsanlar orada hiç bir şeye zarar verme niyetinde değil. Sürekli çöpler toplanıyor, etraf temizleniyor, bedava yiyecek içecek dağıtılıyor vs.

Tabi emin olun provakatörler sadece direnişçilern tarafında değil. Ben AKP'li insanların da arasındayım günlük hayatımda. Kendim yaşadığım bir olayı söylüyorum. AKP adı ile insanları toplayıp karşıt eylem yapmaya çalışanlar var. Bunlara engel olunmaya çalışılıyor. Yanımda insanları tek tek arayıp bakın böyle bir olay var gitmeyin sakın diye söylüyorlar.

Polislerle ilgili de düşüncemi yazayım. Biliyoruz onlara emir veriliyor ona göre davranıyorlar ama bir insanın kafasına plastik mermi atmak, suratına su sıkmak, biber gazını kapalı mekanlara atmak kişinin tercihidir. Ama dediğim gibi aralarında iyi insanların olduğunu biliyoruz. Ama nasıl bir kaç provakatör yüzünden direnişçilerin hepsi provakatör olduysa, insanlara kasten zarar vermeye çalışan polisler yüzünden de tüm polisler kötü polis oldu.

Her taraftan provakasyon için dikkati olalım. Asıl direnişçiler kendi haklarını korumak için direniyor. Hiç bir türbanlıya, hiç bir parti üyesine vs. zarar vermiyorlar. Kimse kimseyi ötekileştirmeye çalışmıyor. Aksine orada herkesin eşit olduğu bir ortam bulunuyor.

Son olarak ise şunları söylemek istiyorum.
Bu bir sivil direniş hiç bir parti vs. bu olayın başını çekmiyor.
Bu yüzden her kesimden her insana saygı gösterebilecek insanları aramıza bekliyoruz.

4 yorum:

 1. Bu yazıdan dolayı takibi bırakan bıraksın izlemesin zaten daha iyi. Bende de kayıp var :) Demek ki iki kişiye batmış gayet nazik yazdığım yazım...Hiiiiiçç umurumda değil :)
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Ben kendi isteğimle her gün meydandayım kimse bana git ve ya gitme demedi.Hiç bir parti,örgüt ve kuruluşla bağlantım da yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten herkes bangır bangır bağırıyor bu bir halk direnişi diye.

   Sil