1 Aralık 2013 Pazar

Cildimize Kışlık Bakım

Merhaba,
Kış bildiğiniz geldi. Kışın cildimiz, bazen dışarının soğuğu, bazen kalorifer sıcağı vb. sebeplerden normalden daha fazla yıpranıyor. Cildimizde oluşan bu tür yıpranmaları önlemek için neler yapmamız gerektiğini hem sizler hem kendim için araştırdım.


Kışın cildimiz dış etkenlere karşı kendini korumak için yağ üretimini arttırır. Cildimizin bu koruyucu etkiyi kaybetmemesi için kullandığımız nemlendiricinin hem cildimize bakım yapması hem de ihtiyacı olan yağı vermesi gerekir. Cilt ancak bu sayede nemi muhafaza edebilir. Bu demek oluyor ki benim yeni bir nemlendirici almam lazım :D Yağlı ürünler cildimde ağırlık hissi verdiği için kullanmayı tercih etmiyordum ama kışın gerekiyormuş. (Nemlendiricimizi sıcak mekandan çıkmadan yarım saat önce sürdüğümüz zaman emilimi kolaylaşır.)

Kışın dudaklar da özel bakım istiyor. Dudağımızda yağ olmadığı için soğuktan daha fazla etkileniyor. Buna engel olmak için ise nemlendirici stickler yardımımıza koşuyor. Ben yaz kış Nivea'nın hafif renk veren bakımlarından kullanıyorum :D Bir ara yazısını yazarım.


Göz çevresi de oldukça önemli biliyorsunuz ki göz çevresindeki deri ince olması nedeni ile çok hassas bir yapıya sahip. Zengin içerikli bir göz bakım kremi size bu konuda yardımcı olacaktır. Fakat yağlı yüz kremlerini göz çevresi için kullanmamız tavsiye edilmiyor.

Ellerimiz için ise eldivenler oldukça önemli. Ellerin sertleşip çatlamaması için mutlaka eldiven kullanmamız gerekiyor. Aynı zamanda bol bol nemlendirici sürerek de ellerimizi kışın kötü etkilerinden büyük ölçüde koruyabiliriz.


Her zaman olduğu gibi cilt temizliği de oldukça önemli. Kışın cildimiz bakteriler virüsler gibi şeylere daha fazla açık olduğu için temizlemeyi ihmal etmiyoruz. 

Her ne kadar canımız istemese de bol bol su içmeyi unutmuyoruz. Çünkü ısıtıcılar vücudumuzdaki suyun daha fazla buharlaşmasına sebep oluyor.


İşte böyle. Aslında kış bakımı yapmak o kadar da zor değil. Ara sıra bakımımızı maskelerle desteklersek bizden güzeli yok. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder