12 Şubat 2014 Çarşamba

Kozmetik malzemelerde bulunan tehlikeli maddeler.

Merhaba,

Bu gün kozmetik ürünlerde bulunan ve sağlığımızı tehdit eden maddelerden bahsetmek istiyorum. Açıkçası ben bu maddelere çok dikkat eden biri değilim. Ama artık dikkat etmeyi düşünüyorum.Öncelikle hemen hemen hepimizin bildiği parabenden bahsedeim. Paraben dediğimiz malzeme ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir malzemeymiş.Ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılıyormuş. Meme kanserine sebep olduğu söyleniyor. Ürünlerde genel olarak metilparaben, propilparaben ve bütilparaben olarak kullanılıyormuş.

Sodyum lauril sülfat bu ürünün kanserojen olup olmadığını bilmiyorum ama cilde zarar veriyormuş. Genellikle diş macunu, şampuan ve deterjan gibi ürünlerde bulunuyormuş. Saç dökülmesine veya diş etinde tahribata neden olduğu söyleniyor.

Dibutyl phthalate (DBP) veya Dibütil Ftalat Genelde ojeler veya yapıştırıcı maddeler içinde bulunuyormuş. Ojenin dökülmemesi için kullanılıyormuş. Kansere yol açabiliyormuş. tahriş ediciymiş.

BHA (Butylated hydroxyanisole) hem kozmetikte hemde yiyeceklerimizde kullanılan bir ürünmüş.Koruyucu madde olarak kullanılıyormuş. Alerjik reaksiyona sebep olabiliyormuş.Kanseri tetikliyormuş.

DIETHANOLAMINE (DEA) & TRIETHANOLAMINE (TEA) Bu madde genel olarak nemlendiriciler, losyonlar gibi ürünlerde kullanılıyormuş. Ciltte ve tiroitte değişikliklere sebep oluyormuş. Ayrıca nitrit içeren maddeler ile bir araya geldiğinde kanserojen etki yapabiliyormuş.

Parafin ve Silikon: Parafin yağ ve mumları yutulursa (rujlar ile) karaciğer, böbrekler ve lenf düğümlerinde birikiyor. Hatta kalp kapakçıklarında rahatsızlıklara bile neden olabiliyor. 

Methyl Methacrylate: Tırnak bakım ürünlerinde bulunur. Mantar enfeksiyonlarına ve tırnakta deformitelere neden oluyormuş. Uzun süre maruz kalınırsa daha ciddi problemler de görünebiliyor.

Daha neler neler ... Kanser, alerji, astım, tahriş vs. vs. Bunları gördükçe doğal ürünlere doğru yönelmeyi düşünüyorum fakat doğal ürünler de çok pahalı ne yapcaz ? 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

2 yorum:

  1. Mümkün olduğunca az yapcaksın makyajı işte neticede kimyasal evde tv izlerken bile makyajlı oturanlar var.

    YanıtlaSil