27 Mayıs 2016 Cuma

Sosyal Medyadaki Rahatsız Edici Paylaşımlar.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu sıralar sosyal medyada çok sık karşılaştığım olaylardan bahsetmek istiyorum. Birinin dış görünüşü, birinin engeli, birinin dili, birinin dini vs. sürekli bunlarla dalga geçiliyor ve ben bunu çok rahatsız edici bulmaya başladım.

Özellikle siyasette desteklemedikleri insanları aşağılayan, bununla da yetinmeyip karısı, çocuğu ile alay eden tipler var. Sen siyasete niye o insanın karısını, çocuğunu alet ediyorsun. Kilolu olabilir, sana göre güzel olmayabilir ama bu senin onları aşağılaman hor görmen anlamına gelmez.
Sen alay eden kişi bu gün güzel olabilirsin yarın aynı güzellikte olacağın ne malum. Allah korusun yarın yüzüne kaynar su döküldü kocaman bir yanık izi oldu mesela. Hadi birşey olmadı bu gün diyelim. 10-20-30 artık yaşını bilemem yaşlanacaksın. Allah ömür verirse tabiiki. Bu günkü güzelliğin sürekli mi zannediyorsun. Seninlede o zaman dalga geçecekler bilgin olsun diye söylüyorum. Bu söylediklerim kimseyi desteklediğimden değil sakın yanlış anlamayın. Ben sadece rahatsız olduğum için bunları paylaşma isteği duydum.

Gelelim başka bir tanesine down sendromlu çocuk mutfakta çalışıyor diye şikayet edilmiş. Sen kimsin de o çocuğun para kazanmasına karışıyorsun. Belki senin iş yerinde çalıştığından daha fazla çalışıyor o çocuk. Kimsenin özrü ile dalga geçmeyin. Bu gün sende yok yarın belki çocuğunda olabilir Allah korusun.Yarın öbür gün akli dengenin yerinde kalacaının garantisini kim verebilir ? Kim sakat kalmayacağının garantisini verebilir ?

Bi yazıda okudum yine suriyelilerden gelen döküntülü ateşli bir hastalıktan bahsediyolar. Üstelik bilgi kesin bile değil. Sen kesin olmayan bu bilgiyi niye yayıyorsun. Niye insanları panik yaptırıyorsun. Onlarda insan sevmeyebilirsin. O zaman yaklaşma. Niye insanlıktan çıkmak için mücadele ediyorsun ? Niye insanları birbirine düşürmek için uğraşıyorsun ?

Lütfen bu yazıyı okuyan kişilerden özellikle rica ediyorum. Hangi partiyi tutarsan tut, hangi dii seçersen seç, ister siyah, ister beyaz ol fark etmez. Lütfen sosyal medyada paylaşımlarınızı yaparken daha dikkatli olun. İnsanları birbirine düşürecek, alaycı,panik oluşturucu paylaşımlardan uzak durun. Yeterli bilgisi olmayan insanlar bu paylaşımlarınıza inanıyor çünkü.
İyi günler dilerim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder